O nas

Konsorcjum pomiędzy Ińskim Centrum Rybactwa a Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie powstało w ramach programu „Rybactwo i Morze” (priorytet 2: „Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy”).

Naszym głównym celem jest budowa i eksploatacja niskonakładowego multitroficznego systemu do chowu ryb i roślin (FISHPLANT). Idea tego rozwiązania jest rozwinięciem badań realizowanych od 2009 w Rybackiej Stacji Doświadczalnej w Nowym Czarnowie Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa ZUT w Szczecinie, a dotyczących systemów akwaponicznych, systemów RAS i wykorzystania bloków foliowych w chowie ryb.

W związku z wieloletnią współpracą Katedry Bioinżynierii Środowiska Wodnego i Akwakultury z Ińskim Centrum Rybactwa, na miejsce budowy wybrano obiekt stawowy Maliniec położony w gminie Radowo Małe w pn.- zach. części Pomorza Zachodniego.

Projekt FISHPLANT obejmuje:

1. Modułowy system zamknięty do chowu suma afrykańskiego, oparty o stalowy moduł konstrukcyjny, połączony w sezonie wegetacyjnym z częścią akwaponiczną bloku foliowego i stawem osadnikowym, uzupełniony fotowoltaiką wraz z magazynem energii.

2. Multitroficzny system zamknięty do chowu ryb i roślin połączony ze stawem osadowym i stawem towarowym oraz opracowanie technologii wykorzystania ww. systemu do modyfikacji klasycznego chowu karpia w stawach.

Po zakończeniu projektu wspólny zespół pracowników Katedry Bioinżynierii Środowiska Wodnego i Akwakultury i Ińskiego Centrum Rybactwa, w ramach dalszej współpracy, rozpocznie eksploatację obiektu i podejmie dalsze prace badawczo-rozwojowe realizując w przyszłości kolejne projekty.